Charging Pile General Purpose Capacitor 25v1000uf UPL1E102M1017 125℃
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Brand Name : UNICON
Model Number : UPL1E681M1012
Place of Origin : China taiwan
MOQ : Negotiable
Price : Negotiable
Payment Terms : D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram, L/C
Supply Ability : Available Quantity 30000 Pieces
Delivery Time : Negotiable
Part Number : UPL1E102M1017
Rated voltage (V.DC) : 25
Capacitance (uF) : 1000
Case Size D x L (mm) : 10*17
Leakage Current (uA) : 5000
tanδ(P/Q) : 0.12
ESR(mΩ max./20C 100KHz ~ 300KHz) : 14
Attribute : SOLID CAPACITORS
Contact Now
25v1000uf New Energy Charging Pile General Purpose Capacitor Solid Capacitors UPL1E102M1017 125℃
Product Range
  • Conductive Polymer Solid State Industrial Grade Electrolytic Capacitors 125℃ 10mm*17mm
  • LARGE CAN TYPE ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
App Characteristics
  • Series, Radial Lead, 125℃ High C/V
  • Low ESR & high ripple current capability
  • Endurance: 2,000 hours at 125℃
  • Capacitance range:25V
  • Rated capacitance:1000UF
  • Suitable for Switching Power supply, Inverter etc,Audio Capacitance
  • RoHS Compliant /Non-solvent proof type
Basic Data
Items Characteristics
Manufacturer UNICON
Operating Temperature Range -55 + 125℃
Rated Voltage Range 25V
Nominal Capacitance Range 1000UF
Size 10mm*17mm
Capacitance Tolerance ±20% (120Hz, 20℃)
Surge Voltage Rated Voltage x 1.15
Dissipation Factor (tan δ) 0.12 or less, Less than or equal to the specified value at 20C, 120 Hz
Surge Voltage Test The capacitors shall be subjected to 1,000 cycles each consisting of charge with the surge voltage specified At 105℃ for 30 seconds through a protective resistor (R=1KΩ) and discharge for 5 minutes 30 seconds
Marking White print on black sleeve
Failure Rate 0.5% per 1,000 hours maximum (Confidence level 60% at 105℃)
DOWNLOAD DATASHEET
Application
  • New Energy Charging Pile
  • Power supply filtering
  • Power supply
  • Inverter etc
  • Audio Capacitance
  • Automotive power supply
  • concert
  • network communication
  • New energy
  • household appliances
  • 3C digital
  • automotive electronics
  • measuring instruments
Order Process
Add Parts to RFQ form Submit RFQ We reply within 24 hours
You confirm order Payment Ship out your order
Dimension
Product diagram
Product Tags:
25v1000uf
Charging Pile General Purpose Capacitor
General Purpose Capacitor 25v
Quality Charging Pile General Purpose Capacitor 25v1000uf UPL1E102M1017 125℃ for sale
Charging Pile General Purpose Capacitor 25v1000uf UPL1E102M1017 125℃ Images